preloader

Що вас цікавить?

Щотижневий аналіз 16 – 22 серпня 2022 рокy

22.08.2022

Щотижневий аналіз Центру політико-правових реформ включає аналіз найважливіших процесів та подій у сферах конституціоналізму, політичних партій та виборів, урядування та публічної адміністрації, судівництва, протидії корупції, кримінальної юстиції, та ін.

Якщо ви бажаєте отримувати експертний аналіз електронною поштою – за останній тиждень і щовівторка – прохання надіслати листа за адресою media@pravo.org.ua (Іван Голод, менеджер з комунікації).



Відбулися перші призначення членів ВРП за новою процедурою


Подія

15 серпня Верховна Рада обрала на вакантні посади членів Вищої ради правосуддя (далі – ВРП) Р.Маселка та М.Мороза

19 серпня відбувся з’їзд представників юридичних вищих навчальних закладів та наукових установ на якому членом ВРП обрали Д.Лук’янова. Крім того, з’їзд не зміг ні відхилити, ні задовольнити рекомендацію Етичної ради про звільнення з посади члена ВРП В.Грищука. 

Оцінка ЦППР

1. Обрання Парламентом Р.Маселка та М.Мороза членами ВРП є знаковою подією для судової реформи – це перше призначення членів ВРП, яке було здійснене із залученням Етичної ради. Варто також відмітити, що в громадськості не було застережень щодо доброчесності цих осіб, а Р.Маселко взагалі відомий своєю багаторічною боротьбою проти недоброчесних суддів.

2. Щодо з’їзду науковців ситуація набагато гірша. Проблеми почалися ще на етапі оцінювання кандидатів Етичною радою, оскільки з чотирьох рекомендованих кандидатів щодо двох громадські організації виявили обставини, які можуть свідчити про їх невідповідність критерію доброчесності (Д.Лук’янов, С.Меленко). Зважаючи на те, що Етична рада не проводила трансляції співбесід з цими кандидатами, наразі неможливо оцінити наскільки вони змогли спростувати сумніви у їх доброчесності. Також, як виявили експерти Фундації DEJURE кілька провідних правничих шкіл офіційного запрошення на з’їзд не отримали, а із восьми наукових установ, які мали брати в ньому участь – семеро підпорядковуються Національній академії правових наук України, членом-кореспондентом якої є Д.Лук’янов. Цю академію очолює О.Петришин, який брав участь у конкурсі до Конституційного Суду за квотою Президента, а до конкурсної комісії, яка рекомендувала його до призначення входив Д.Лук’янов. Враховуючи наявність такого зв’язку, громадські організації прогнозували, що з’їзд науковців обере до складу ВРП Д.Лук’янова, що і відбулося.

Вказані обставини породжують обґрунтовані сумніви щодо об’єктивності та доброчесності обрання Д.Лук’янова на посаду члена ВРП.

Крім того, на з’їзді розглядалася рекомендація Етичної ради про звільнення В.Грищука з посади члена ВРП. Варто відмітити, що В.Грищук вважається таким, що звільнений з посади ще з 07.08.2022, оскільки закон відводить суб’єкту призначення лише три місяці на розгляд рекомендації Етичної ради про звільнення, зі спливом яких відповідний член ВРП вважається таким, що звільнений з посади відповідно до закону. Зважаючи на те, що Етична рада рекомендувала звільнити В.Грищука ще 07.05.2022, необхідності розглядати цю рекомендацію на з’їзді науковців вже не було.

3. Наразі у ВРП заповнено всього сім посад. Вакантними залишаються ще 14 посад (8 – за квотою суддів, по 2 – за квотою адвокатів та прокурорів та по одній – за квотою науковців та Президента).