Конституціоналізм
Практичні навички та зарубіжний досвід: чого бракує методології викладання конституційного права в Україні?
18 лютого методику викладання конституційного права досліджували науковці, викладачі, експерти ЦППР та Мережі UPLAN на засіданні круглого столу «Методологія викладання конституційного права: обмін досвідом», що відбувся в НУ «Одеська юридична академія».
(Не)вийти за межі: кандидати в Президенти обіцяють більше, ніж їм може дозволити Конституція України
14 лютого експерти Центру політико-правових реформ та Незалежного центру аналізу політики обговорили ризики президентської виборчої кампанії та проаналізували програми кандидатів на відповідність конституційним повноваженням президента.
Українці мають право на закон про всеукраїнський референдум
На думку експертів Центру політико-правових реформ, одним із пріоритетних для розгляду та ухвалення в першому читанні протягом цієї сесії має стати проект Закону України « Про всеукраїнський референдум» від 23.06.2015 року №2145а.
КСУ та судді: спроба зірватися з політичного повідка
Експерти б'ють на сполох. Майбутні судді фактично опинились на "політичному повідку" у нардепів, адже проведення конкурсу на посаду судді Конституційного Суду по суті – ілюзія. Тож на порядку денному – питання боротьби за незалежність суддів.
Експерти закликають КСУ зберегти свою незалежність
Заява громадських організацій з приводу розгляду КСУ конституційного подання народних депутатів про відповідність Конституції України (конституційності) положень статті 208-4 Закону України «Про Регламент Верховної Ради України».
В Україні триває процес закріплення євроатлантичного курсу в Конституції
Юлія Кириченко про конституційні зміни, запропоновані Президентом України. Спеціально для Ukrainian Liaison Office in Brussels.
Політичні фінанси: вивчаємо інструменти для громадського контролю
26 грудня у Києві відбувся тренінг «Реформа політичних фінансів: інструменти для громадського контролю».
Як правильно скласти і подати конституційну скаргу – вчилися і практикувалися в Запоріжжі
17 грудня у Запоріжжі Юлія Кириченко та Богдан Бондаренко провели тренінг «Конституційна скарга».
Окрема думка судді КСУ – реалізація принципу верховенства права чи підрив авторитету органу конституційної юрисдикції?
Експерти Мережі UPLAN та ЦППР аналізують українську теорію та практику складання та використання окремих думок КСУ на тлі европейського досвіду.
Про Конституцію, НАТО і воєнний стан
Експерт ЦППР Юлія Кириченко про недоліки законопроекту про внесення змін до Конституції України щодо євроінтеграційного курсу. Спеціально для Дзеркала тижня.
Чому нам потрібен закон про національний референдум?
Стажер ЦППР Крістіна Антузінська про те, чому право на референдум важливе для кожного українця.
Закон про всеукраїнський референдум у першому читанні повинні ухвалити депутати чинного скликання
4 грудня у Верховній Раді України відбувся прес-брифінг, присвчений питанню всеукраїнського референдуму.
Юлія Кириченко: «Це виклик для Конституційного Суду: чи зможе він захистити сам себе?»
28 листопада народні депутати внесли конституційне подання про перевірку відповідності Конституції України ст. 208-4 Регламенту Верховної Ради України.
Інститут окремої думки: погляд суддів та фахівців
23 листопада Центр політико-правових реформ провів експертну дискусію «Окрема думка: спірні питання».
Експертний висновок про відповідність ст. 157 і 158 Конституції України пропонованих змін щодо стратегічного курсу держави
Висновок експертів ЦППР на запит судді Конституційного Суду України О. Первомайського.
Висновки з міжнародного круглого столу «Депутатський імунітет та індемнітет. Зміни до Конституції»
Підсумки обговорення питання депутатського імунітету з народними депутатами, представниками експертної та міжнародної спільноти: поняття, проблеми, можливі варіанти вирішення.
Резолюція за результатами круглого столу «Проблеми законодавчого забезпечення проведення референдумів в Україні»
Підготовлено резолюцію за результатами круглого столу «Проблеми законодавчого забезпечення проведення референдумів в Україні».
Депутатська недоторканність: залишити, обмежити чи скасувати? У Верховній Раді обговорили питання імунітету та індемнітету народних депутатів
4 жовтня у Верховній Раді України відбувся міжнародний круглий стіл «Депутатський імунітет та індемнітет. Зміни до Конституції».
Аналітична записка Центру політико-правових реформ щодо скасування депутатської недоторканності в Україні
У Верховній Раді активізувалося обговорення питання скасування депутатської недоторканності. Центр політико-правових реформ вважає, що скасування депутатської недоторканності може негативно позначитися на розвитку парламентаризму в Україні та відповідно демократії. Чому? Читайте далі в матеріалі.
Дев'ята сесія Верховної Ради України
Що повинні першочергово ухвалити парламентарі? Які пріоритети стоять перед ними до наступних виборів? Читайте у статті Юлії Кириченко для "Дзеркало Тижня"
Запропоновані Президентом зміни до Конституції не передбачають юридичних наслідків
Зміни до Конституції щодо закріплення курсу України на європейську та євроатлантичну інтеграцію в разі їх ухвалення Верховною Радою не матимуть впливу на зовнішньополітичний напрямок руху держави. Цікавою є спроба Порошенко легитимізувати вплив президента України на внутрішню політику через реалізацію європейського напрямку розвитку країни. Про це «Слову і Ділу» розповів Богдан Бондаренко
Демократія й авторитаризм: чому референдум неможливий
«Це важливе питання слід обов’язково винести на референдум», – нерідко чуємо заяви з вуст високопосадовців. Утім, чимало українців переконані, що їхню думку влада все одно проігнорує. Побоювання небезпідставне, адже плебісцит в нашій державі нині взагалі провести немає змоги. Причина проста – в Україні відсутні чинні закони про референдуми.
Конституція Італійської Республіки: класичний приклад так званих соціальних основних законів
Пропонуємо вашій увазі Конституцію Італійської Республіки 1947 року зі змінами, у перекладі українською Володимира Шаповала та з його передмовою.
Парламентсько-президентська модель: змістовний підхід проти формального
Зараз спостерігаємо активну передвиборчу агітацію, в аспекті окремих політичних діячів вона виливається в пропозиції змін до Конституції - щоб переформатувати основні центри впливу та прийняття рішень. Йдеться про зміну діючої парламентсько-президентської моделі. Останнім часом основний дискурс присвячено послабленню ролі Президента з відповідним посиленням Парламенту
У Львові визначали найкращих знавців демократії
У якій державі найдавніший діючий парламент? Де референдуми проводять майже щонеділі? Імена яких двох осіб зазначені в Конституції України? На ці та багато інших питань шукали відповідь учасники брейн-рингу на тему «Демократія».
Іменем Конституції: 22 роки Основному закону України
28 червня, з нагоди Дня Конституції, в студії Громадського зустрілися експерти-конституціоналісти - щоб поговорити про те, наскільки важливим і цінним є Основний закон країни, чому слід неухильно дотримуватися його меж, які там виписані і чи можливе укладення нового суспільного договору в Україні. Дискутують: Юлія Кириченко, член правління ЦППР, член Венеціанської комісії (2009-2013) Марина Ставнійчук, народний депутат України І-ІІІ скликань і екс-суддя Конституційного Суду України Віктор Шишкін
У Верховній Раді обговорили конституційні засади діяльності законодавчого органу в Україні
Напередодні Дня Конституції у Верховній Раді України відбувся міжнародний круглий стіл «Конституційні засади діяльності законодавчого органу в Україні». Фокус обговореня - основні виклики реалізації законодавчих, установчих та контрольних функцій українського Парламенту в контексті конституційних умов його діяльності
Чи є майбутнє у референдуму в Україні?
Референдум — це той інститут, до якого маємо ставитися з обережністю, без надмірного романтизму. Вітчизняні політики говорять про потребу провести референдум щодо вступу України до ЄС і НАТО, щодо скасування мораторію на продаж землі тощо. Без урегулювання процедури легальна практика їх проведення неможлива. То яким має бути нове референдумне законодавство?
В Україні провести референдум неможливо
Самостійно Парламент не спромігся виправити помилки 2012 року - скасувати неконституційний Закон «Про всеукраїнський референдум». Заклики політиків напередодні виборів до проведення різнопланових референдумів є популістськими. Провести національний референдум з будь-якого питання зараз неможливо. Про це 19 червня під час прес-конференції «Чи є майбутнє в референдуму?» розповіла Юлія Кириченко, керівник проектів з питань конституційного права ЦППР
Пряма трансляція прес-конференції «Чи є майбутнє у референдуму?» 19 червня
26 квітня 2018 р. Конституційний Суд України скасував неконституційний Закон “Про всеукраїнський референдум” часів Януковича, і наразі в Україні не існує закону, який би врегулював проведення всеукраїнського референдуму. Законопроект № 2145а треба ухвалити якнайскоріше - про це розповідають експерти ЦППР та IFES під час прес-конференції. Початок трансляції - 14:30
Громадськість закликає Верховну Раду невідкладно прийняти у першому читанні проект Закону «Про всеукраїнський референдум» № 2145а
На виконання Рішення Конституційного Суду Верховна Рада України має невідкладно забезпечити реалізацію права громадян на участь у референдумах.