exit
search
12 березня 2018

Інформаційний бюлетень про реформу органів правопорядку в Україні №5

Інформаційний бюлетень Центру політико-правових реформ та Асоціації УМДПЛ присвячено перебігу реформи органів правопорядку в Україні, насамперед поліції, прокуратури, Державного бюро розслідувань та змінам у кримінальному, кримінальному процесуальному законодавстві.

Завантажити інформаційний бюлетень (ukr, pdf)

І. Реформа поліції

  1. В Нацполіції створено Департамент стратегічних розробок і аналізу

Після ліквідація УБОЗу в 2015 році боротьбою з організованою злочинністю займались старі оперативники на місцях. В умовах нових загроз з боку злочинності поліція вирішила повернутись до формату роботи -­‐ спеціального підрозділу.

Наразі розпочався набір кадрів, сам департамент обіцяють доформувати до кінця року.

До речі, це був один із перших підрозділів, який розформовано на початку реформи, оскільки він був корумпований і використовувався з метою незаконного тиску на бізнес.

  1. Завершився конкурс на посади керівників детективних підрозділів

За результатами конкурсу комісія визначала претендентів на посади керівників детективних підрозділів у всіх регіонах країни.

Нагадаємо, що у 2017 Нацполіція розпочала пілотний проект у восьми областях, який об'єднав слідчих та оперативних працівників під єдине підпорядкування та єдині посаді детектива.

1.3. Уряд затвердив Постанову про визначення довіри населення до поліції

7 лютого Кабмін ухвалив Постанову №58 "Про затвердження Порядку проведення оцінки довіри населення до Нацполіції". Цей Порядок необхідний для переходу на нову систему оцінки роботи поліції за рівнем довіри населення, закладену у ч. 3 ст. 11 Закону про Нацполіцію. Наступний крок -­‐ розробка індикаторів, за якими буде вимірюватись динаміка, які мають бути вказані у відомчому наказі МВС.

ІІ. Прокуратура

        2. Набув чинності порядок проведення службових розслідувань, що повертає старі практики тиску на прокурорів з боку керівництва 

Набула чинності Інструкція про порядок проведення службових розслідувань в органах прокуратури, затверджена Наказом ГПУ №343 від 06.12.2017 року. Хоча за новим законодавством єдиним органом, який здійснює дисцпиплінарне провадження щодо прокурорів та притягує до відповідальності є КДКП, Інструкція повертає старі практики проведення службових перевірикок керівником щодо своїх підлеглих.

        2. Генеральна прокуратура заявила про створення департаменту для керівництва у справах ДБР

21  лютого  на  прес-­‐конференції  за  підсумками  2017  року  Генеральний  прокурор Юрій Луценко оголосив, що було прийнято рішення про створення Департаменту процесуального керівництва кримінальних проваджень, які розслідуються ДБР та органом, який тимчасово виконує його функції. Наразі керівництву апарату доручено підготувати організаційні та кадрові документи. Такий Департамент за словами Генерального прокурора має бути утворений до 15 квітня цього року.

ІІІ. Державне бюро розслідувань

        3. Затверджено низку важливих документів щодо діяльності Державного бюро розслідувань

У січні 2018 року було опублікованого такі документи, що забезпечують діяльність ДБР:

-­‐ Положення про Раду громадського контролю при ДБР та порядок її формування

(затверджено       Постановою       КМУ       №1086       від       20       грудня       2017   року);

-­‐ Типовий порядок проведення відкритого конкурсу для призначення на посади у ДБР (затверджено       Постановою       КМУ       №1069       від       20       грудня       2017   року);

-­‐ Регламент реалізації повноважень Директором ДБР (затверджено Наказом ДБР №6 від 31.01.2018 року).

        3. В ДБР створені внутрішніх комісії для відбору працівників, до складу яких увійшли представники громадськості

Внутрішні комісії будуть відбирати рядових працівників ДБР. Водночас зовнішня комісія, яка вже обрала Директора ДБР та його заступників, обиратиме керівників підрозділів центрального апарату, директорів територіальних органів, керівників та працівників підрозділів внутрішнього контролю.

        3. Державне бюро розслідувань оголосило про проведення конкурсу з формування Ради громадського контролю

До 7 березня громадські об’єднання, які не менше двох років проводять діяльність, пов’язану із правозахисною сферою, можуть подавати свої кандидатури до РГК ДБР. Цей орган складається з 15 членів та обирається строком на 1 рік. Склад Ради формуватиметься шляхом рейтингового голосування за кожну кандидатуру на установчих зборах, які відбудуться 30 березня. Голосувати буде кожен кандидат, присутній  особисто на установчих зборах.

        3. Комітет розглянув законопроекти щодо ДБР, які мають усунути законодавчі прогалини

28 лютого Комітет з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності ВРУ розглянув проекти Закону №6430 (урядовий) та №7450 (від народних депутатів Мустафи Найема, Олени Сотник та інших). Обидва законопроекти Комітет вирішив взяти за основу, тобто ухвалити у 1му читані. Водночас, законопроект №7450 від народних депутатів набрав більшу кількість голосів Комітету, що буде відзначено під час доповіді Голови Комітету Андрія Кожем’якіна у сесійні залі Верховної Ради, а тому має більше шансів на підтримку з боку народних депутатів.

IV. Кримінальне правосуддя

        4. При правоохоронному Комітеті створено робочу групу з напрацювання системних змін до КПК України

6 грудня за засіданні Комітету з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності створено робочу групу з напрацювання системних змін до КПК. 22 лютого відбулось установче засідання, на якому вирішувались організаційні питання, зокрема поділено учасників на 5ть робочих груп. Нагадаємо, що наразі до Ради подано понад 100 законопроектів, якими вносяться зміни до КПК. Загалом за від дня набрання чинності нової редакції до КПК до нього внесено 569 змін до статей, які вносилися 52 законами та одним рішенням Конституційного суду.

         4. У Раді зареєстровано законопроекти, які мають запобігти колапсу розслідування злочинів

У  Верховній  Раді  України  зареєстровано  законопроекти  №7547  та  7547-­‐1  з  метою виправлення змін, ухвалених разом із новими процесуальними кодексами, “поправкою Лозового”, які можуть призвести до колапсу розслідування злочинів. Ці положення набудуть чинності 15 березня цього року. Більшість з них знімається у запропонованих законопроектах.

28 лютого Комітет з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності розглянув основний законопроект (№7547) та рекомендував взяти його за основу. Водночас в ході дискусії, автор альтернативного законопроекту погодився зняти його з розгляду, для забезпечення швидкого ухвалення необхідних змін.